W ramach prowadzonej działalności podejmujemy się współpracy z pracodawcami z zakresu opieki nad składnicami akt i archiwami zakładowymi celem klasyfikowania dokumentacji a następnie jej uporządkowania według:
-
podziału rzeczowego teczek
-
prawidłowego ułożenia materiałów wewnątrz teczek ich opisanie i nadanie właściwego układu
-
sporządzenia ewidencji
-
należytego zabezpieczenia
-
wydzielenia do zniszczenia dokumentacji co do której minął okres jej czasowego przechowywania wraz z wystąpieniem do właściwego dyrektora archiwum miejscowego o zgodę na brakowanie dokumentacji.
Do obowiązków pracodawców zgodnie z Kodeksem pracy należy m.in. prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników.
Ponadto, pracodawca zobowiązany jest przechowywać dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem. Termin przechowywania dokumentacji osobowej wynosi 50 lat od dnia zakończenia pracy u danego pracodawcy.
Listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty pracodawca zobowiązany jest przechowywać również przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika.
Pracodawca za nie dopełnienie obowiązków z zakresu:
-
prowadzenia akt osobowych i innej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy,
-
pozostawienia akt osobowych i innej dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem zgodnie z art. 281 pkt 7 Kodeksu pracy podlega karze grzywny od 1 000 zł
do 30 000 zł.